Studia w Wielkiej Brytanii

0
48798

Brytyjski dyplom jest jednym z najbardziej cenionych na świecie. Dla wielu ludzi, zwłaszcza młodych, jest to ogromna szansa na przyszłość.

Tutejsze studia mają nieco inny charakter. Kurs podstawowy trwa 3 do 4 lata, a ilość godzin zajęciowy, to maksymalnie 20 tygodniowo.

Dzięki takiemu rozwiązaniu student ma więcej czasu na rozwijanie swoich zainteresowań, a główny nacisk jest położony na samodzielną pracę. Takie rozwiązanie pozwala również na podjęcie pracy i własne utrzymanie, co dla wielu ludzi jest jedyną możliwością kontynuowania nauki.

Postępy w nauce, podobnie jak w Polsce, oceniane są na podstawie prac semestralnych. Jednak coraz więcej uniwersytetów rezygnuje z nich na rzecz oceniania studenta na podstawie całorocznej pracy i osiągnięć.

Nie ma polskiego odpowiednika tytułu (Bachelor), jaki otrzymujemy po kursie podstawowym. Jest to trochę więcej niż licencjat, jednak mniej niż magister. Aby uzyskać magistra (Master), musimy odbyć dodatkowy roczny kurs.

Matura

Polska matura jest akceptowana przez zdecydowaną większość uniwersytetów i zazwyczaj to ona decyduje o przyjęciu lub nie, na uczelnię. Czasem możemy się również spodziewać dodatkowych egzaminów z wybranych przedmiotów.

Dość częstą praktyką jest również rozmowa kwalifikacyjna. Na której zostanie również oceniona nasza znajomość języka angielskiego.

Język

Nie ma określonych założeń odnośnie języka. Jest to indywidualną sprawą uniwersytetów. W niektórych jest wymagany certyfikat na określonym poziomie, zwłaszcza tych renomowanych. A w innych, mniej cenionych, wystarczy sama rozmowa kwalifikacyjna, na której zostanie oceniona również nasza znajomość języka angielskiego. Jeszcze inną metodą jest test organizowany przez uczelnię i to na jego podstawie jest określana nasza znajomość języka. Najlepiej skontaktować się z wybraną uczelnią, aby dowiedzieć więcej na temat wymagań od kandydatów.

Koszty

Od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, mamy takie same prawa do studiowania jak tutejsi studenci. Wysokość czesnego na rok 2007 została ustalona od 1000 do 3000 funtów. Czesne można opłacić jednorazowo lub w trzech równych ratach.

Rekrutacja

Rekrutacją na pierwszy rok studiów (first degree) zajmuje się University and Colleges Admission Service (UCAS). Aplikację do UCAS można złożyć tylko przez Internet, na stronie: www.ucas.com/

Koszt aplikacji to 5 funtów, jeśli aplikujemy na jeden kurs. I 15 funtów jeśli chcemy złożyć naszą aplikację na kilka kierunków. Wszystko odbywa się przez internet, a płatności dokonujemy kartą płatniczą lub kredytową.

Aplikację składamy pomiędzy 1 września a 15 stycznia. Przykładowo, jeśli chcemy rozpocząć nasze studia jesienią 2008, wniosek należy złożyć do 15 stycznia 2008. Rekrutacja na studia magisterskie jest prowadzona indywidualnie przez uniwersytety i rozpoczyna się również na rok przed rozpoczęciem kursu.

Listę uniwersytetów, wraz z mapą, możemy sprawdzić na poniższej stronie:
www.scit.wlv.ac.uk/ukinfo

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułLinie lotnicze
Następny artykułMapa Wielkiej Brytanii

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ