York Minster czyli serce Yorku

0
55849

York Minster– symbol Yorku. Druga największa katedra gotycka w Europie. Mieszkając w Yorku mija się ją i mija….i często nie wchodzi. Tak to bywa z ważnymi zabytkami- turyści od nich zaczynają wizytę, mieszkańcy- trafiają tam rzadko albo wcale myśląc, że mają na to czas…
Katedra jest przeogromna- z zewnątrz niekoniecznie czuć tą wielkość- w środku faktycznie można się zgubić.
Oprócz „katedralnych” standardów w York Minster znajdziemy wyjątkowo ciekawe witraże.

Po pierwsze znajduje się tutaj największy witraż kościelny w Anglii:tzw. Wielkie Wschodnie Okno.

Po drugie część z witraży ma ponad 900 lat i mają muzułmańskie korzenie!

Po trzecie znajdziemy tu kilka bardzo współczesnych elementów w tym lądowanie na księżycu! Takie łaczniki sufitowe pojawiły się tutaj po tym jak w 1984 roku część dachu uległa zniszczeniu gdy piorun uderzył w katedrę i spowodował pożar. Specjalnie zorganizowany konkurs przez popularny program dla dzieci „Blue Peter” wyłonił 6 zwycięzców, wg. projektów których powstały w katedrze bardzo współczesne elementy dekoracji sufitowej.

Szczęśliwie cudowne okno rozetowe Rose Window udało się zrekonstruować. Prace rekonstrukcyjne trwały 4 lata co nie jest dziwne zważywszy że witraż rozpadł się na 40 tys kawałków . W oknie tym widać czerwone i białe róże- symbole domu Lancaster i York a powstałe w 1515 r. w obecnej formie okno upamiętnia unię tych domów poprzez małżeństwo Elżbiety z Yorku z Henrykiem Lancaster w 1486r. i zakończenie Wojny Róż (War of Roses).

Bardzo ciekawa historia wiąże się też z wejściem do katedry i figurami przemawiającymi językiem semaforycznym, które znajdują się tuż pod organami. Otóż pewnego dnia podczas standardowego oprowadzania turystów przewodniczka jak zawsze tłumaczyła co symbolizują figury tj. Jezus jest tu na co jeden z turystów pewnym głosem odpowiedział NIE. Wszyscy zdziwieni a pan ciągnie dalej- tu jest napisane : Krzysiu jest tam. Co sie okazało oprócz tego że pan ewidentnie był jednym z nielicznych znawców języka semaforycznego? Otóż po renowacji pracownicy najwyraźniej nie znający tego języka postawili figury – a konkretnie literę T ( Chris(t) is (t)here) w mylnej kolejności.

Wrażenie robi cudna okrągła kapliczka; The Chapter House- jedna z najstarszych części katedry zbudowana w 1260 roku zachwyca do dziś i do dziś pełni swą pierwotna funkcje jako miejsce spotkań dziekanatu katedry.

O miejscu tym można pisać i pisać- pełne jest historii tak niezwykłej, że chyba tylko roczne warsztaty mogłyby ją w pełni zaprezentować- zamiast jednak pisać i czytać najlepiej chyba trafić do Yorku i miejsce odwiedzić :).

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ