Rezydentura stała

0
40878

Obecnie Polacy jako obywatele Unii Europejskiej mogą przebywać i pracować w Wielkiej Brytanii bez uzyskiwania dodatkowych pozwoleń. Brexit czyli wyjście Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej może zmienić tą sytuację. Wszystko zależy od warunków jakie zostaną wynegocjowane.

W przypadku wprowadzenia ograniczeń w swobodnym przepływie obywateli UE potwierdzenie legalności pobytu certyfikatem rezydencji zapewni stałe warunki pobytu i pracy w Wielkiej Brytanii.

Kiedy można starać się o certyfikat stałej rezydencji?

Po 5 latach życia i pracy w Wielkiej Brytanii można starać się o wydanie certyfikatu stałego rezydenta, w tym celu należy wypełnić i wysłać formularz EEA (PR)

Kto może się ubiegać o certyfikat stałego rezydenta:

osoba pracująca (zatrudniona na etacie)
osoba samozatrudniona, prowadząca własną działalność gospodarczą
osoba studiująca w Wielkiej Brytanii
osoba samowystarczalna, utrzymująca się ż innych niż powyżej źródeł dochodu
osoba poszukująca pracy, ale nie pobierająca zasiłków socjalnych

Warunkiem otrzymania certyfikatu stałej rezydencji jest udokumentowanie swojej historii zamieszkania w UK, zatrudnienia, samozatrudnienia, studiowania bądź finansowej niezależności w tym okresie. Wnioskodawca powinien udowodnić, że utrzymywał się samodzielnie z legalnej pracy lub ze środków niepochodzących z państwowej kasy socjalnej.

W przypadku osób zatrudnionych na etacie potrzebne są zatem: list od pracodawcy, P60, P45, potwierdzenie otrzymywania wynagrodzenia (payslipy). W przypadku osób self-employed aplikacja powinna zostać wsparta m.in. rozliczeniami podatkowymi i potwierdzeniem opłacania składek na National Insurance Contributions Class 2 a także wyciągami bankowymi.

Przygotowanie wniosku:

Wniosek mozna pobreać bezpłatnie tutaj.
Polskie tłumaczenie wniosku można znaleźć tutaj.
Aby wniosek podlegał rozpatrzeniu należy dokonać opłaty w kwocie 65 GBP za każdą aplikującą osobę.
Najwygodniej jest dokonać opłaty za pomocą przekazu pocztowego podczas wysyłania wniosku.
Wypełniony wniosek wraz z załącznikami należy wysłać na adres Home Office

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ